» » » سیترات سدیم - Sodium Citrate

سیترات سدیم - Sodium Citrate

توضیحات

سیترات سدیم - Sodium Citrate
تری سدیم سیترات یک پودر سفید رنگ با خاصیت بافری و دارای طعم ترش ملایم می باشد که نمک اسید سیتریک محسوب می شود که به راحتی در آب حل می شود از این نمک به‌عنوان بافر در تولید نوشابه‌های گازدار به‌عنوان تنظیم کننده اسیدیته در مربا، به‌عنوان پف‌کننده در خامه و به‌ عنوان امولسیون کننده در پنیرهای فرایند شده استفاده می‌شود .
سیترات سدیم از واکنش اسیدسیتریک با هیدروکسید سدیم خلوص بالا ( NaOH ) یا کربنات سدیم تولید می شود که طی این فرآیند اسیدسیتریک خنثی می‌شود و بلور های ‌تری سدیم سیترات ایجاد می‌شود.

کاربرد های سیترات سدیم :
- سیترات سدیم یک افزودنی مواد غذایی می باشد که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.
- در صنایع نوشیدنی از سیترات سدیم به عنوان یک عامل طعم دهنده و نگهدارنده در انواع نوشابه ها ، شربت ها و آبمیوه ها استفاده می شود که باعث ایجاد طعم ترش می شود.
- سیترات سدیم به عنوان امولسیفایر برای اینکه چربی پنیر پیتزا در هنگام آب شدن جدا نشود و همچنین باعث عامل کشسانی پنیر شود مورد استفاده قرار می گیرد .
- از سدیم سیترات برای کنترل اسیدیته در مواد غذایی مانند دسرهای ژلاتینی ، فرآورده های لبنی مانند شیر و ماست و پنیر استفاده می شود.
- سیترات سدیم مانع از ته نشین شدن و رسوب مواد جامد شیرهای تغلیظ شده در زمان نگهداری می شود.
- تری سدیم سیترات در تهیه سوسیس کالباس ، کیک و کلوچه و سایر مواد غذایی برای بهبود طعم و به عنوان یک نگهدارنده برای جلوگیری از تشکیل قارچ استفاده میشود
- سیترات سدیم در صنایع دارویی به ویژه داروهای ضد انعقاد خون و آنتی اسید کاربرد دارد.
- در صنایع شیمیایی سیترات سدیم یک عامل مؤثر برای از بین بردن کربنات ها از دیگهای بخار و رادیاتور ها می باشد.
- در صنایع آرایشی بهداشتی از سیترات سدیم جهت تنظیم PH فرمولاسیون استفاده می گردد.
- سیترات سدیم در پاک کننده ها و شوینده ها نیز موجب کاهش سختی آب، بهبود عملکرد پاک کننده و پایداری شوینده ها می شود.

محصولات مشابه